Ponúkame Vám overovanie odbornej spôsobilosti elektrotechnikov od 27. 11. 2024.
Ponuka aktualizačnej odbornej prípravy 20. 11. 2024.
Národný inštitút vzdelávania a mládeže vyhlasuje k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2024
13. ročník celoslovenského projektu pre stredné školy.
Stolný tenis sa už tradične stal otváracím turnajom v novom školskom roku.
Dňa 02. 10. 2024 sa výber žiakov našej školy zúčastnil na Majstrovstvách Slovenska družstiev v prekážkovom behu stredných škôl ŠTRBA RACE.
Výsledky školského kola TSME v SPŠE Prešov - teória + prax.
Vo štvrtok 26. septembra sme si v našej škole pripomenuli Európsky deň jazykov.
Dňa 25. septembra 2024 sme sa so žiakmi našej školy vybrali na exkurziu do výrobnej fabriky REGADA v Prešove.
V prípade, že potrebujete potvrdenie o návšteve školy, využite možnosť tlače prostredníctvom Edupage.
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
SPŠE v Prešove už po druhýkrát v tomto školskom roku umožnila širokej verejnosti nahliadnuť za jej brány a ukázať tak návštevníkom, čo všetko tu môžu nájsť v rámci Dňa otvorených dverí.
Po úvodných informáciách vo vestibule školy z úst ZRŠ Ing. Martina Brodu, PhD. sa budúci mladí nádejní elektrikári, informatici, programátori či manažéri vybrali na prehliadku laboratórií, odborných učební či klasických tried, kde sa mali možnosť oboznámiť so študijnými odbormi a zameraniami. Naši pedagógovia, no najmä študenti fundovane odpovedali na všetky zvedavé otázky.
Súčasťou DOD boli aj súťaže pre žiakov ZŠ, napr. ELEspars, ELEKTROmatik a tiež Elektronika hrou. Boli určené pre žiakov ZŠ z celého Prešovského kraja. Súťažné tímy svojimi znalosťami milo prekvapili.
Zároveň sa v rámci DOD uskutočnilo aj stretnutie so zástupcami PSK, VŠ, inštitúciami a podnikateľmi.
Prezentácia študijných odborov a ich jednotlivých zameraní bola bola veľmi zaujímavá.
Študentka 3.F Daniela Chovancová bola garantom odboru TIS - študijného programu IT manažment procesov. Cieľom prezentácie bolo prakticky znázorniť zručnosti, ktoré študent nadobudne počas štúdia okrem poznatkov z ekonomiky, informatiky a elektrotechniky.
Keď sme sa Daniely opýtali, čo obsahovala konkrétna aktivita, určená návštevníkom DOD, odpovedala: „Priebeh aktivity spočíval vo výbere NÁPADU a následného rozpracovania v stanovištiach:
1. PROJEKTOVÝ MANAŽMENT - výber predmetu činnosti, určenie ideálnej persóny a analýza daného nápadu
2. GRAFICKÝ DIZAJN - vytvorenie loga a prezentačného bannera
3. TVORBA A VÝVOJ WEBOVÝCH STRÁNOK - použitie HTML a CSS, vytvorenie základov prezentačnej webovej stránky a umiestnenie vytvoreného bannera
4. DIGITÁLNY MARKETING - vytvorenie kampane vo vyhľadávaní na danú webovú stránku prostredníctvom nástroja Google Ads.“
Žiaci si mohli otestovať aj svoje ekonomické znalosti v podobe online kvízu.
Pri prezentácii odborov IST - informačné a sieťové technológie a POS - počítačové systémy študenti SPŠE navodili priateľskú atmosféru pri debatách s nádejnými záujemcami a ich rodičmi. V družnom dialógu odpovedali na zvedavé otázky týkajúce sa štúdia, internátu, uplatnenia absolventov a podobne.
V praktickej časti študenti a profesori pripravili niekoľko stanovíšť, kde si mohli návštevníci vyskúšať rozobrať a poskladať reálny laptop, tak ako aj poskladať klasický PC vo virtuálnom prostredí. Pozrieť si mohli aj ukážky sieťových prvkov, simulácie sieťových topológií a dokonca si overiť, aké silné je heslo, ktoré bežne používajú.
Obľúbené bolo aj stanovisko krimpovania sieťového kábla, ktoré preverilo motorické a vôľové zručnosti návštevníkov.
Posledné stanovisko ponúklo možnosť nakonfigurovať si naozajstné sieťové zariadenie a získať tak sladkú odmenu.
Odbor elektrotechnika so zameraním na elektroenergetiku ponúkol návštevníkom siahnuť si na rôzne učebné pomôcky a zoznámiť sa s modelom elektrickej stanice či inteligentným meracím systémom. Otázok zo strany návštevníkov bolo viac ako dosť a na všetky trpezlivo a odborne odpovedali Ing. Jozef Harangozo a Ing. Anton Varga.
V rámci Dňa otvorených dverí sa na našej škole mala možnosť predstaviť aj Žiacka školská rada. Oslovili sme jej predsedu, Richarda Klimka. Z jeho slov vyberáme: „ŽŠR si pre uchádzačov pripravila rôzne aktivity, prezentovala školu z pohľadu žiakov a taktiež ich oboznamovala s činnosťou a aktivitami ŽŠR. V rámci nachystaných aktivít si uchádzači mali možnosť poskladať rozstrihané logo školy, rozriediť rezistory a kondenzátory alebo aj poskladať klávesnicu s povyberanými klávesmi. Taktiež sme mali možnosť poskytnúť návštevníkom dotazník o našej skole alebo aj plagátik s informáciami o ŽŠR. Tento deň hodnotíme veľmi pozitívne, mohli sme odpovedať na rôzne zaujímavé otázky a veríme, že sa táto tradícia ujme aj v budúcnosti.“
Čo dodať na záver? Máme za sebou vydarený deň nabitý hrami, súťažami, stretnutiami, konfrontáciou predstáv a reality, výmenou informácií a skúseností, ktorý, veríme, prinesie svoje ovocie v podobe čo najlepších žiakov, majúcich záujem o elektrotechniku i o informačné technológie a ktorí sú tvoriví a vnímaví.
Ing. Marta Kollárová, PhD., ZRŠ
PaedDr. Lucia Ligusová
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“