Začiatkom decembra sme úspešne ukončili ôsmy ročník medzitriedneho futsalového turnaja. Zúčastnilo sa ho 22 tried a vyše 100 žiakov školy.
Dňa 28. 11. 2023 sa trieda II.A a 29. 11. 2023 sa trieda I. C zúčastnili besedy s netradičným názvom „Živá kniha“. Názov v sebe ukrýval 120 minút jedinečnej besedy a diskusie, ktorej cieľom bolo odstraňovanie predsudkov a negatívnych stereotypov.
V priebehu novembra sa uskutočnili dve kolá školskej súťaže ROPE SKIPPING (skákanie cez švihadlo).
V pondelok 20. 11. 2023 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku.
Dňa 22. 11. 2023 sa žiaci IV. C triedy, zameraní na oblasť priemyselnej informatiky, zúčastnili akcie s názvom Študenti do praxe! Akcia sa konala na pôde Technickej univerzity v Košiciach.
Dňa 24. 11. 2023 slovenská asociácia pretláčania rukou zorganizovala už v poradí 28. ročník súťaže o najsilnejšieho žiaka a žiačku v pretláčaní rukou pod názvom SILNÁ RUKA.
Milí žiaci, radi by sme vás informovali o otvorení výzvy na prihlasovanie sa na krátkodobú žiacku mobilitu v rámci odborného vzdelávania.
Aby IT sektor už neprišiel ani o jednu šikovnú ženu - pozrite si najnovšie ponuky zo sveta Aj Ty v IT.
Dňa 28. 11. 2023 sa na našej škole v čase od 8.00 h - 9.35 h v miestnosti číslo 013 (II. B) uskutoční prezenčne súťaž EXPERT GENIALITY SHOW 2023.
Dňa 23. 10. 2023 odohrali naši žiaci skupinovú fázu okresného kola vo futsale.
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
V dňoch 11.-17.7.2022 sa v hlavnom meste Thajska Bangkok konala svetová robotická súťaž Robocup 2022. Po prestávke spôsobenej pandémiou boli medzi účastníkmi opäť aj študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove. Tentokrát tím tvorili študenti budúcej IV.C, ktorí študujú odbor Elektrotechnika v študijnom zameraní Priemyselná informatika.
Filip Ondrej – hlavný konštruktér a programátor
Damián Haladej – konštrukcia mechaniky a elektroniky
Adam Strelec – programovanie pohybových algoritmov
Patrik Sašina – testovanie, analýza, prezentácia
O odborné zázemie a pohodu v tíme sa starali Ing. Peter Vargovčík a Mgr. Zdenka Liščinská.
Naša cesta na ROBOCUP v Thajsku začala v utorok 5.7. 2022 pred polnocou v katarskej Dohe, na polceste medzi Slovenskom a Thajskom. Nasledujúce štyri dni sa niesli v duchu pred-súťažného sústredenia. Spájkovačka, kliešte, káble, súčiastky, zmerať, otestovať, naprogramovať a takto dookola. Vonku teploty nad 40°, tak nás to na hoteli veľmi nerozptyľovalo. Ale samozrejme pred zotmením sme sa vždy šli zohriať von. Čakala nás tam zaujímavá architektúra, teplé more, ľadová káva, rúška a greenpassy v metre, či zjednávanie cien na miestnom trhovisku.
V pondelok 11.7.2022 sa v hlavnom meste Thajska, Bangkok, začala svetová súťaž ROBOCUP 2022. Od posledného podujatia v Sydney 2019 uplynuli už 3 roky. Po prestávke spôsobenej pandémiou sa očakáva na súťaži o niečo srdečnejšia atmosféra. Zastúpené sú pestro všetky kontinenty.
Hneď po prílete do Bangkoku čakala našich študentov náročná noc. Bolo treba spracovať a odovzdať aktuálnu technickú dokumentáciu robota. 12.júla nám bola sprístupnená registrácia a tím !focus() tak mohol absolvovať v hale BITEC svoje prvé testovacie jazdy. 13.júla o 9:00 to boli práve naši študenti, ktorí svojou jazdou otvárali v kategórii Rescue Line (robot záchranár) trojdňové zápolenie v individuálnej súťaži medzi 19 tímami z celého sveta. V súťaži sme sa priebežne držali na 5.-7.priečke, nakoniec sme skončili na hodnotnom 6.mieste.
Čerešničkou na torte bol zisk špeciálneho ocenenia za najinovatívnejší hardware, ktoré náš tím získal podobne ako 6 týždňov predtým na európskom Robocupe v Portugalsku. Na zisk tohto ocenenia mali vplyv kvalitný návrh schémy zapojenia robota, kvalitný návrh aj realizácia osadenia dosiek plošných spojov, výnimočné konštrukčné riešenia robota s množstvom prvkov navrhnutých a vytlačených na 3D tlačiarni. Po skončení individuálnej súťaže nasledovala ešte súťaž supertímov, ktorej hlavným cieľom je rozvíjať medzinárodnú spoluprácu. Náš tím na tejto úlohe spolupracoval s japonským tímom Remember. Úlohou bolo zozbierať obete z jednej miestnosti a na správne miesto ich rozdistribuovať v druhej miestnosti. V súťaži supertímov sa nám zvíťaziť nepodarilo a ďalšie poradie nebolo zverejnené. Po skončení súťaže sme sa zúčastnili aj sympózia prezentujúceho súčasný stav a perspektívy rozvoja robotiky v prospech spoločnosti.
Po prípravnom sústredení a týždennom zápolení nám odmenou bol týždeň plný zážitkov. V prvej polovici sme objavovali Bangkok, jeho úžasné chrámy, galérie, parky, múzeá a skúšali sme exotické jedlá. Všade sme sa stretávali s nesmiernou ústretovosťou a príjemným správaním tunajších ľudí. Naši chlapci, kdekoľvek sme prišli, zaujali miestnych svojim záujmom o históriu a tradície. Odmenou nám boli informácie o miestach, ktoré by sme ako cudzinci ani nehľadali. V strede týždňa sme boli pozvaní na exkurziu na Univerzitu King Mongkut´s Institute of Technology Ladkrabang. Prezreli sme si laboratóriá robotiky a študijné oddelenie, kde sme sa dozvedeli množstvo informácií o študijných programoch na tejto univerzite. V druhej polovici týždňa sme poznávali Thajsko za hranicami mesta. Navštívili sme obchody, kde nakupujete priamo z loďky - tzv. markety na vode. Zaujímavé boli aj obchodíky priamo na koľajniciach, ktoré sa pred príchodom vlaku vždy poskladali mimo trate. Prešli sme sa po moste, ktorý bol zničený počas druhej svetovej vojny, viezli sa po Death railway. Pri návšteve miestneho skanzenu sme hneď využili možnosť prezliecť sa do tradičných krojov a jesť tradičné jedlá. Vyskúšali sme si preosievať ryžu a pozreli si ako vyzeral pôvodný thajský dom. Asi najväčším zážitkom pre všetkých bolo kúpanie sa so slonmi a cesta k moru.
Naša cesta na súťaž by sa nemohla uskutočniť bez finančnej podpory samotnej cesty, materiálneho vybavenia aj rozvoja robotiky na škole, za ktorú ďakujeme našim sponzorom.
Ing. Peter Vargovčík
vyučujúci odborných predmetov
Mgr. Zdenka Liščinská
vyučujúca prírodovedných predmetov
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“