Dňa 11. 09. 2024 sa uskutočnilo tradičné prvácke účelové cvičenie v Lanovom centre v Prešove.
Aj v školskom roku 2024/2025 si môžete do 20. 09. 2024 vyberať z bohatej ponuky krúžkov, ktoré pre Vás pripravili naši učitelia.
Dňa 10. 09. 2024 sa uskutočnili besedy v 1. ročníku na tému „Pravda o drogách“ v rámci drogovej prevencie na školách. Besedy realizovala organizácia Bez drog.
Žiaci tretieho ročníka absolvovali
v dňoch 04. – 06. 09. 2024 Kurz ochrany života a zdravia.
Milí štvrtáci, zverejnili sme odporúčané témy projektov pre predmet Ročníkový projekt.
Termín pre výber témy je
do 17. 09. 2024.
Od pondelka, 09. 09. 2024 začal výučbu na našej škole americký lektor David Koeller!
Dávame Vám znova do pozornosti, že aj v tomto školskom roku je Vám k dispozícii školská psychologička.
Volebné prezentácie záujemcov na doplnenie členov do ŠP.
Školský parlament našej školy realizuje v nasledujúcich dňoch voľby na doplnenie zástupcov žiakov do ŠP a následne Voľby zástupcu žiaka do Rady školy SPŠE Prešov.
V prípade, že potrebujete potvrdenie o návšteve školy, využite možnosť tlače prostredníctvom Edupage.
0. hodina 07:10 - 07:55
1. hodina 08:00 - 08:45
2. hodina 08:50 - 09:35
3. hodina 09:45 - 10:30
4. hodina 10:50 - 11:35
5. hodina 11:40 - 12:25
6. hodina 12:35 - 13:20
7. hodina 13:25 - 14:10
8. hodina 14:15 - 15:00
9. hodina 15:05 - 15:50
V dňoch 28.3. – 31.3.2022 sa uskutočnilo celoslovenské kolo 38. ročníka súťaže ZENIT v elektronike a programovaní v priestoroch SPŠ Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici.
ZENIT v elektronike
Súťažilo sa v dvoch kategóriách náročnosti a v každej kategórii bolo šestnásť súťažiacich, ktorí postúpili z krajských kôl. Pred začatím súťaže sme si vypočuli odborný seminár na tému elektromagnetická kompatibilita zariadení, kde sa žiaci oboznámili s pôsobením elektrického a magnetického poľa, na ktoré sa počas vývoja projektov (plošných spojov) často zabúda.
Teoretická časť súťaže bola venovaná znalostiam a problematike elektrotechniky, kde žiaci zodpovedali zložité, ale aj jednoduchšie otázky a vypočítali rôzne úlohy z praxe a tak mohli obhájiť svoje vedomosti.
V praktickej časti žiaci dostali komplexne zadanú úlohu, na ktorú mali navrhnúť funkčný obvod na kontaktnom poli a museli sa potrápiť so synchronizáciou signálov a ich spracovaním. Ďalšie zadanie bolo „printovanie“ DPS pomocou šablóny a následné osadenie súčiastok a spájkovanie v peci. Žiakov čakala ešte jedna úloha, schéma frekvenčného normálu. Žiaci sa museli potrápiť s návrhom pre tienený plošný spoj a s SMT technológiou. Pri navrhovaní využili poznatky zo semináru o elektromagnetickej kompatibilite zariadení. Výsledný návrh plošných spojov frekvenčného normálu si žiaci vyrobili „fotocestou“ a následne osadili SMD súčiastkami. Porota výrobky testovala a kontrolovala.
Po vypracovaní komplexných úloh sa žiaci zúčastnili exkurzie, kde v laboratóriu elektromagnetickej kompatibility vo výskumnom ústave spojov absolvovali prehliadku a prezentáciu vybraných skúšok pre elektromagnetickú kompatibilitu. Slávnostné vyhodnotenie súťaže poukázalo na náročnosť súťaže a jej prestíž.
Vo veľkej konkurencii najlepších žiakov zo Slovenska sa umiestnili aj naši žiaci. V kategórii A získal pekné tretie miesto Brian Izsóf so 116 bodmi a na deviatom mieste sa umiestnil Adam Borovička, ktorý získal 97 bodov. V kategórii B sa umiestnili naši žiaci, na 8. mieste Martin Modranský s počtom bodov 67 a na 10. mieste Adrián Choma s počtom bodov 58,5. Žiakom gratulujeme.
ZENIT v programovaní
ZENIT v programovaní je súťaž spájajúca „zručnosť, elán, nápaditosť, invenciu a tvorivosť“, so zameraním na PROGRAMOVANIE, WEB DEVELOPMENT a GRAFICKÝ DIZAJN. Je určená žiakom SŠ, SOŠ a gymnázií s cieľom podporiť a vyhľadávať talentovaných a nadaných žiakov SŠ, rozvíjať ich tvorivé kompetencie, odborné-teoretické vedomosti a odborno-praktické schopnosti a zručnosti.
V PROGRAMOVANÍ – kat. B nás reprezentoval Samuel Vargovčík (II.SA), ktorý sa umiestnil na 3. mieste. Svoj úspech zhodnotil krátko v nasledujúcich riadkoch.
„Tentokrát sa mi darilo. Medzi prvými piatimi to bolo tesné. Dostal som body za deväť z dvanástich úloh. Na súťaži bol aj kamarát zo sústredenia matematickej súťaže KMS. Dúfam, že mojich súperov spoznám na najbližšom sústredení programovacieho korešponďáku KSP, ktorý je pre programátorov fakt dobrý na zdokonaľovanie. Teším sa, práve začala jeho letná časť.“
V kategórii WEB DEVELOPER nás reprezentoval Christian Saloň (IV.SB), ktorý sa umiestnil na 6. mieste. Podľa zadania bolo potrebné pracovať na vytvorení webovej stránky pre cestovnú agentúru so zobrazením informácií a prihlasovaním pre používateľov, zároveň aj administrátorským rozhraním pre správu obsahu.
Ako hodnotí samotnú súťaž Christian Saloň?
„Súťaž bola rozdelená do troch dní, ale programovali sme len osem hodín. V prvý deň sme mali naprogramovať back-end spoločne s admin sekciou. Na druhý deň sme programovali časť webu pre zákazníkov. Keďže som v prvý deň nestihol všetko, musel som to dorábať na druhý deň. A tak som stihol toho menej, ako som chcel, ale nakoniec som bol spokojný s tým, čo som vyprodukoval. Som rád, že som sa mohol zúčastniť tejto súťaže a že som si mohol zmerať sily s tými najlepšími na Slovensku.“
Všetkým našim žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy a tešíme sa na ďalší ročník súťaže ZENIT.
Ing. Patrik Jacko, PhD.
koordinátor súťaže ZENIT v elektronike
Ing. Gabriela Mitrová,
koordinátorka súťaže ZENIT v programovaní
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“