26. september – Európsky deň jazykov, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov, si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznych súťaží, kvízov, besied, školských rozhlasových vysielaní alebo športových podujatí.
Cieľom aktuálneho ročníka je podporiť jazykové vzdelávanie a celoživotné učenie sa jazykov, pretože ich znalosť otvára dvere k novým možnostiam, prispieva k prekonávaniu nedorozumení a k budovaniu mostov medzi kultúrami. Kľúčovými slovami tohtoročného dňa Európskych jazykov sú jazykové vzdelávanie a mier.
Ambíciou Európskeho dňa jazykov je tiež povzbudiť 700 miliónov Európanov zo 46 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.
Aj v našej škole sme si vo štvrtok 26. 09. 2024 pripomenuli tento deň pod vedením vyučujúcich cudzích jazykov. Vyše dvadsať skupín žiakov angličtiny (spolu približne 300 žiakov) rôznych ročníkov sa zapojilo do kultúrne a tematicky zameranej výučby, ktorá sa sústredila na učenie jazyka prostredníctvom tém spojených s reáliami, históriou, tradíciami, umením a spoločnosťou. Takto sa žiaci lepšie oboznámili s kontextom používania jazyka.
V ranných hodinách na žiakov pri príchode čakal vo vestibule školy tradičný „English Breakfast Tea“ s mliekom a sušienkami, mali možnosť prečítať si príslovia v slovenskom či anglickom jazyku, a popritom sledovať priame vysielanie správ v angličtine.
Na vyučovacích hodinách žiaci absolvovali prednášky s pozvanými hosťami - Mgr. Romanom Eštočákom o rómskom jazyku, s lektormi Davidom Koellerom, Bc. a Bailey Kaufman, MA z USA a Jonathanom Grestym, PhD. z Veľkej Británie, ktorí rozprávali o reáliách anglicky hovoriacich krajín, životnom štýle ich obyvateľov, vzdelávacom systéme, kultúre a tradíciách. IST odbory navštívil IT špecialista spoločnosti Capgemini, Marek Stancel, pochádzajúci z Nemecka, ktorý si pre žiakov pripravil prednášku o dôležitosti jazykov v IT oblasti. Keďže sám plynule hovorí piatimi jazykmi, zdôraznil ich prínos nielen pre pracovný život, v ktorom poskytujú konkurenčnú výhodu a otvárajú dvere k medzinárodným pracovným príležitostiam, ale aj v rámci komunikácie s ľuďmi z rôznych prostredí.
Učme sa jazyky, vnímajme jazykovú aj kultúrnu rozmanitosť a využívajme možnosti celoživotného vzdelávania. Európsky deň jazykov nesie v sebe jasnú motiváciu a pripomína nám ju i tento rok.
Mgr. Katarína Kopčák
vedúca predmetovej komisie cudzích jazykov
„Vychovávame pre život, vzdelávame pre prax.“